Home Staff Login PS
Hall of Fame
Related Documents:
Nomination Form

 

DONEGAL ATHLETIC HALL OF FAME MEMBERS

 

1st Class - Inducted 9/2006

Jill Shupp Dooling

Eugene D. Funk

Sherri Kinsey Gorman

Roger L. Grove

Barry Hawkins

Drew Hostetter

Mitch Johnson

Colin Koser

Ray Livingston

Jay Metzler

Mike Sarbaugh

Don “Pop” Staley

Bruce Sutter

Sherry Derr Swope

Amy Westerman

 

1954-55 Basketball Team -Inducted 9/2006

Kenneth C. Depoe (coach)

Jim Grove

Carl Richard Hallgren

John E. Hiestand

Jim Kinsey

Alan Kugle

Jay C. Metzler

Peter Nissley

Donald R. Raber

James R. Shirk

Joseph Weber

James R. Wittel

 

2nd Class-Inducted 10/2007

Al Brooks

Donald Emenheiser

Tammy Flowers Hoffman

Kristopher G. McCue

Stephanie Derr Pinkney

Robert S. Sprout

 

3rd Class - Inducted 10/2008

John C. Brown

Suzanne Young Daily

Gayne Deshler

Stephanie Teleky Felix

Arlen W. Mummau

Walter V. Price, Jr.

Sarah J. Hamilton Retherford

1972 Field Hockey Team - Inducted 10/2008

Sue Gohn Champion

Kay Charles (coach)

Jill Shupp Dooling

Bonnie Arnold Hess

Lisbeth Hess

Dusty Drenner Hopes

Ann Marie Houseal

Deb Kelly

Debra M. Meckley

Sue Boyd Mowrer

Nancy B. Leninger Price

Vickie Greiner Reese

Julie Meszaros Smith

Martha Reynolds Venter 

            (coach)

Joyce O. Zangari (coach)

 

4th Class - Inducted 10/2009

Tom Houseal

Pam Kolp

Joyce O. Zangari

 

1963 Football Team - Inducted 10/2009

Michael A. Aument, Sr.

David R. Baker

Paul Brady

Al Brooks (coach)

John C. Brown

Jon Dillinger

Johnson Ebersole

Barry Etsell

John E. Farmer

Donald R. Forry

Barry L. Funk

Gene Funk

Larry Gainer (manager)

Gary Gohn

John Gohn

Ralph R. Gohn

Dennis P. Goodhart

Gray Greiner

Roger L. Grove

John Hart

Jeff Hawthorne

Warren Hayman (trainer)

Rick Hean

Jim Hoffman

Paul Hossler

Michael Kear (manager)

Michael D. Lippold

1963 Football Team (cont)

Ron Lutz

Rudy Ney

Robert J. Pennell

Walt Price (coach)

Chris Sherk

James Shope

Michael Simmons

John Stehman

Paul Stehman

Raymond Sumpman

John Zerphey

Chuck Zimmerman

 

Fifth Class

Inducted 10/2010

Jack C. Frank

Donna J. Wittel Grove

Craig Johnson

Tony Myers

John N. Weidman

 

1979-80 Basketball Team - Inducted 10/2010

Marty Miller Daggett

Laureen Donovan

Beth Keffer Duke

Bill Earhart (coach)

Beth A. Gainer

Betsy Germer

Sherri Kinsey Gorman

Colleen Jones Hilliard

Judy Kerschner

Sharon R. Hershey Kreider

Tanya Merchant

Barbara Stoner

Sherry Derr Swope

 

Sixth Class

Inducted 10/2011

Mike Greiner

Suzanne O’Connor Smith

Shawn Snyder

Andrew Zuch

 

1977 Relay Team

Inducted 10/2011)

Daryl Houseal

Rudi Hufnagl (coach)

Richard S. Keener

Henry Klugh

Philip Mitzkavich

7th Class - Inducted 1/2013

Charles Ashenfelter

Austin Drager

Eric McCrady

Frank William Stellar, Jr.

Adrian M. White

 

2006 Softball Team -Inducted 1/2013

Ashten Barbieri

Whitney Breneman

Lyndsey Corso

Brielle Edgell

Matt Enoch (coach)

Michael L. Gray (coach)

Brandy Grenauer

Jeff Hartman (coach)

Tom Hartman (coach

Taylor Hatt

Tori Hatt

Nicky Hess

Amanda High

Abby Hoover

Kaitlyn Houseal

Samantha Houseal

Morgan Kibler

Emily McNiff

Jennifer Swarr

Danielle Truett

 

8th Class - Inducted 1/2014

Beth A. Gainer

Tyrome E. Smith

1978 Football Team - Inducted 1/2014

Scott Adams

Melvin Basham

Steve Bowman

Randy Derr

Gayne Deshler

Bill Dishart

Jeff Duke

Kevin Eshleman

Rodney Fellenbaum

Gene Funk

Douglas Geltmacher

Abdullo Hernandez

Michael Houseal

Dennis Iezzi

Scott Jones

Jeff Kauffman

Jeff Keener

Tim Keffer

Tom Knorr

Darin Kolp

William Lambert

John Longenecker

Steve Meszaros

Arlen Mummau

Leonard Mummau

Brian Newcomer

Brian Ney

Jim Perry

Keith Persun

Dwayne Portner

Darryl Shank

Jim Shrum

Phil Spickler

Fred Straub

Tom Weber

Robert Welcomer

9th Class - Inducted 1/2015

Terri Meszaros Booth

Marty Miller Daggett

Dan May

Curtis “Pete” Splain

Ted Thome

 

1992 Relay Team

Inducted 1/2015

Kurt Heiserman

Matt Little

Charlie Mowrer

Allen Retherford

William F. Wrede

 

10th Class

Inducted 1/2016

Beth Keffer Duke

Marty Heisey

Darrel Risberg

Becky Reinhold Souders

Bernard Thome

 

1968-69 Boys’ Basketball Team - Inducted 1/2016

Bill Burris (manager)

Al “Rick” Duarte

Charlie Engle

Herb Hess

Tom Houseal

Ken Keener (coach)

Robert McCowin

Jeff Shank

John F. Shrum, Jr.

Steve Sload

Bruce Sutter

Stanley Tucker

11th Class – Inducted 1/2017

Kris Harmes

Christopher Heisey

Tanya Merchant

 

2009 & 2010 Girls’ Soccer Teams – Inducted 1/2017

Rita Amato

Shaista Bhatti

Molly Brubaker

Ashley Geltmacher

Kirsten Gochnauer

Blaine Gorman (coach)

Alyssa Gower

Emily Green

Kayleigh Hershey

Mollie Hoffman

Jamie Hunter

Jenna Hunter

Laura Kassab

Heather Kemp (head coach)

Brittany Knouse

Elyssabeth Libhart

Mary Lynam

Jennifer McFarland

Alecia McNiff

Lizzie Mummau

Morgan Ober

Nicki Persun

Kelsey Ramer

Jovita Richardson

Jessy Shober

Alex Smith

Scott Steffen (coach)

Kelly Thomas (coach)

Hannah (Weyland) Thompson